Turecké nebezpečí a vývoj v Nizozemí patřily na počátku 17. století k nejdůležitějším událostem své doby, avšak pouze do okamžiku, kdy čeští protestantští stavové provedli roku 1618 defenestraci. Tato pražská demonstrativní reakce na snahu Habsburků o absolutismus, centralismus a rekatolizaci uvolnila mohutnou lavinu nahromaděných problémů v celé Evropě.
Tehdy začala třicetiletá válka – strastiplný konflikt, o kterém již bylo tolik napsáno. Na pozadí celoevropské válečné vřavy se odehrávalo velké množství dramatických událostí. Třicet let bitev, sporů, diplomatických jednání, intrik, porážek a vítězství si vybralo svoji daň. Každodenní boj o přežití zákonitě poznamenal smýšlení všech lidí v první polovině 17. století. V průběhu popisovaných let se transformoval jejich postoj ve společenském, politickém, ekonomickém, kulturním a v neposlední řadě také vojenském ohledu. Třicetiletá válka změnila Evropu.
Spletité události dějin třicetileté války se pro zjednodušení dělí na českou, falckou, dánskou, švédskou a francouzsko–švédskou fázi. S jejím krutým průběhem, velkými postavami neustále se přelévajících válečných střetnutí, nadějemi a s osudy českých, moravských a slezských emigrantů nás seznamuje nově pojaté barvité líčení neuskutečněného snu o odplatě.