Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vyšlo v Nakladatelství Epocha podruhé, opět se všemi celkem sto sedmi původními, černobílými ilustracemi, které knize na míru nakreslil Mistr Neprakta.
Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953–55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců – pétépáků.
Kniha, respektive jejích 17 kapitol „prvního dílu“, vyšla poprvé v nakladatelství Vysočina v roce 1969 a dalších dvacet let se příběhy „druhého dílu“ mohly šířit jen ústním podáním nebo opisováním. Kompletního vydání se text dočkal až po změně politických poměrů v roce 1990.
Román Černí baroni byl rovněž úspěšně zfilmován v roce 1992 (režie: Zdeněk Sirový; scénář: M. Švandrlík, Z. Sirový). Film se natáčel na Zelené Hoře. V roce 20002 byl v brněnském studiu České televize realizován jedenáctidílný seriál podle obou dílů Černých baronů doplněný o příběhy z dalších románů: Říkali mu Terazky a Pět sekyr poručíka Hamáčka. Seriál se točil ve značně zdevastovaném a nepřístupném zámku v Jaroslavicích u Znojma a byl v premiéři uveden na prvním programu ČT 19. 1. 2004 (režie: Juraj Herz; scénář: Martin Bezouška).