Trochu zvláštní inzerát, který vyšel v Plzeňském deníku na přelomu března a dubna 2004, se tázal po osudu lidí, zmizelých na počátku padesátých let při pokusu o přechod hranic. Přivolával zpátky dobu, kdy se česko-bavorské a česko-rakouské pomezí stalo předělem mezi protivníky ve studené válce. Z pohraničí se stala nebezpečná džungle, ve které se objevily bezcitné, bezohledné a ziskuchtivé šelmy, které využily snahu lidí po útěku za hranice pro nejhorší kriminální skutky.
Nová Magnetka přináší tři na sobě nezávislé příběhy, vycházející z materiálu Archivu bezpečnostních složek. Setkáváme se v ní s pověstným Hubertem Pilčíkem, „bestií s dunivým hlasem” a snad vrahem s největším počtem obětí v naší novodobé historii. Vypráví o lehkomyslné herečce Marcele Sedláčkové, která se zapletla do podivné špionážní aféry a stala se obětí falešných „převaděčů” z StB. Ve třetím příběhu vystupuje bývalý důstojník Vlasovovy armády Jiří Skomarovský, který se po osvobození proměnil v Karlových Varech na válečného hrdinu a kryl tak své zločiny.
Knihu doplňují dosud nepublikované dokumentární fotografie.
Pachatelé závažných a zvláštních zločinů přitahují zájem veřejnosti co lidská paměť sahá. Čtenářským zájmem „prověřený“ autor literatury faktu předkládá ve své zatím poslední knize tři případy, ve kterých se pojí kriminální a politické aspekty: převádění lidí přes „zelenou“ hranici v letech 1948-1950 a nemilosrdná brutalita těch, kterým se uprchlíci vydali na milost a nemilost. Autor zpracoval tři samostatné příběhy, spojené útěky z tehdejšího Československa, jeho západním pohraničím a – smrtí. Setkáme se zde s pověstným Hubertem Pilčíkem, „bestií s hlubokým hlasem“ z Plzeňska, ale také třeba s herečkou Marcelou Sedláčkovou či se záhadným „Jiřím Skomarovským“, bývalým důstojníkem Vlasovovy armády…