e-kniha 179 Kč
Dne 7. května 1915 byl v Atlantiku po zásahu torpédem, vypuštěným z německé ponorky, potopen osobní parník, jehož zkáza přinesla smrt 1200 lidem. Tato loď se jmenovala Lusitanie.
Nejnovější publikace zkušené a renomované britské historičky o zkáze zaoceánského parníku Lusitánie je první knihou, která se zabývá těmito událostmi v jejich celém historickém kontextu, a také první, která staví jejich lidský aspekt na ústřední místo. Diana Prestonová využívá zpráv přímých účastníků a daří se jí představit reálné lidi, přiblížit přepych luxusního parníku Cunardovy společnosti na cestě z New Yorku, a hrůzu jeho posledních minut. Autorka použila britské, americké i německé archivní materiály a odpovídá na mnoho nevyřešených kontroverzních otázek, které Lusitanii obklopují: Proč nedbala Cunardova společnost varování, že loď bude cílem německého útoku? Byla Lusitania obětována, aby byli Američané vtaženi do války? Co skutečně bylo obsahem nákladního prostoru Lusitanie? Byl verdikt o úkladné vraždě, vynesený den po potopení lodi, oprávněný? A ovlivnilo výsledek první světové války skutečně to, že se německý císař rozhodl ukončit po mezinárodním odsouzení potopení lodi neomezenou ponorkovou válku?
Potopení Lusitánie je dosud nejobsažnější a současně velmi čtivá kniha o této tragédii. Vyprávění je podloženo výzkumem podkladů a vrhá dramaticky nové světlo na jednu z nejslavnějších námořních katastrof světa.
Z angličtiny přeložili Petr a Dagmar Liebelovi.