Dana Picková
* 1954V roce 1978 ukončila studium předmětů historie a latina na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde se později také habilitovala v oboru obecné dějiny středověku. Od absolutoria pracuje v Ústavu světových dějin FF UK, v letech 2001 až 2018 vedla seminář středověkých dějin. Kromě toho vyučovala historii studenty oboru cestovní ruch na Vysoké škole obchodní a přednášela na univerzitě v německé Kostnici.
Badatelsky se zabývá středověkými a raně novověkými dějinami východní Evropy a vztahy Rusi a moskevského knížectví k latinskému Západu. Je autorkou mnoha odborných studií a monografií, například Anglo‑ruské vztahy ve 2. polovině 16. století (1992) nebo Habsburkové a Rurikovci na prahu novověku: Příspěvek k dějinám rusko‑habsburských vztahů na přelomu 15. a 16. století (2002). Autorsky se podílela na vzniku řady učebnic, a to nejen pro vysokoškolské studenty (Dějiny středověké Evropy, 2004), ale také pro základní školy a nižší ročníky víceletého gymnázia (Dějiny středověku a raného novověku I: Zrození středověké Evropy, 1995, 2005; Dějiny středověku a raného novověku II: Vrcholný a pozdní středověk, 1996, 2008; Středověk: Dějepis pro základní školy a víceletá gymnázia, 2011). Své první práce publikovala pod rodným jménem Vaigendová.
Velmi ráda se věnuje popularizaci historie a osvětové činnosti. Kromě desítek přednášek pro Univerzitu 3. věku a Seniorakademii se podílela také na přednáškových projektech určených studentům středních škol (Junioruniverzita) nebo žákům ze základních škol (Hledá se Sofie). Dříve působila jako průvodkyně na památkových objektech (zámky Český Šternberk, Březnice, hrad Karlštejn), v současné době připravuje a vede poznávací zájezdy s kulturně historickou tématikou, zaměřené na poznávání historie i současného života evropských zemí, které jsou určené zájemcům v širokém věkovém rozpětí od teenagerů až po seniory. Dlouhodobě spolupracuje s pražským Gymnáziem Elišky Krásnohorské.