LÁSKA V OSVĚTIMI - KNIŽNÍ RECENZE

  • 19. března 2025 / napsal(a) Epocha
Novinářka a spisovatelka Marcela Kohoutová chválou na román podle skutečného příběhu Láska v Osvětimi rozhodně nešetřila. Silný příběh - pro silné povahy! Jaký byl vztah židovské vězenkyně Heleny Citronové a nacistického dozorce Franze Wunsche? Téma zpracovala podle dochovaných archivních materiálů autorka Jana Vrzalová, která si se svými protagonisty prošla peklem, byť jen na papíře. Citlivě, přesto syrově popisuje osvětimské peklo, do něhož vkročily ženy plné života, aby se z nich staly pouhé stíny zdánlivě připomínající lidské bytosti. A mezi touto nepochopitelnou a všudypřítomnou trýzní se zrodil nečekaný milostný vztah dvou lidí, z nichž každý stál na opačné straně hranice.

                                                                                                      LÁSKA V OSVĚTIMI - RECENZE MARCELY KOHOUTOVÉ

Laska_v_Osvetimi_FRONT_04bKnížku Jany Vrzalové Láska v Osvětimi jsem přečetla během tří dnů a musím smeknout, protože jsem už hodně dlouho nečetla nic tak dobrého. Od toho se nedalo odejít, to se četlo doslova jedním dechem.

Autorka odvedla obrovský kus mravenčí práce, která je obdivuhodná. Sama vím ze své osobní zkušenosti, jak je těžké psát literaturu faktu, kde si musíte bedlivě ověřovat každou událost, každý historický okamžik – to je pořádná fuška. Jenže dokázat literaturu faktu ještě skloubit s úžasně empatickým a čtivě napsaným životním příběhem hlavní aktérky, to dokáže málokdo. 

Příběh nás zavádí do malebného slovenského města, kde židovská komunita žije svými každodenními radostmi i starostmi, dokud jejich životy nezačne ohrožovat nenávistná ideologie. Tisova vláda se nakonec ukáže být ještě papežštější než jejich velký vzor – třetí říše. A tak se krásná židovská dívka ocitá v pekle Osvětimi. Kdyby se do ní nezamiloval esesácký dozorce, tak by zřejmě nepřežila. 

Máme právo odsuzovat tuto dívku, že podlehla jeho svodům? Co všechno člověk dokáže udělat pro záchranu života? A nezachovali bychom se v její situaci možná úplně stejně?

Záchrana sestry hlavní hrdinky, kterou esesák vytáhne z plynové komory, ale její dvě děti tam nechá, byl pro mě stejně silný ne-li ještě víc, jako obdobná situace v románu Sophiina volba. Jako matka si tuhle situaci vůbec nedokážu představit a nejsem si jistá, zda bych byla schopná dál žít. 

Ne, tenhle příběh rozhodně nenechá čtenáře lhostejným.Prispevek_ctverec_20

Gratuluji Nakladatelství Epocha k moc dobré volbě a ať se knížka líbí i dalším čtenářům aspoň tolik, jako mně. 

Autorka recenze: Marcela Kohoutová, novinářka a spisovatelka



V NAKLADATELSTVÍ BRZY VYJDE

ANEB NA CO SE TĚŠÍME

Copyright © 2002 - 2025 , Nakladatelství Epocha s.r.o.