Nakladatelství EPOCHA

Zrádci, prospěcháři, hochštapleři

Tadeáš Hlavinka

Zařazení v edičním plánu:
Ostatní literatura faktu – mimo edice

Čeští novináři v područí hákového kříže
Poté, co v březnu roku 1939 vznikl Protektorát Čechy a Morava, chtěli nacisté ovládnout všechny oblasti českého veřejného života. Mezi ty klíčové patřil protektorátní tisk, který se stal nástrojem nacistické propagandy. Čeští novináři se ocitali v obtížném postavení. Jejich práce musela splňovat požadavky německých tiskových šéfů a byla kontrolována přísnou cenzurou. Novinář, který si chtěl zachovat své zaměstnání, riskoval na jedné straně nelibost nacistů, která mohla skončit i jeho smrtí, na druhé straně to, že se stane zrádcem a zkompromituje se v očích protinacisticky smýšlejícího českého obyvatelstva.

Připravovaná kniha představí dvě desítky novinářů, kteří se z různých důvodů rozhodli dát své pero do služeb nepříteli - od zlomených českých vlastenců přes přesvědčené fašisty a antisemity až k dobrodruhům a hochštaplerům, kteří se prostě chopili příležitosti. Vedle výrazných kolaborantských šéfredaktorů z takzvané „aktivistické sedmičky“, jako byli například Vladimír Krychtálek, Karel Lažnovský nebo Emanuel Vajtauer, se tak v publikaci objeví také udavač Rudolf Novák nebo podvodník Harry Jelínek. Kniha vypráví jejich životní příběhy a pátrá po okolnostech a osobních motivacích, které jednotlivé novináře přivedly až ke spolupráci se zločinným režimem.

DATUM VYDÁNÍ BUDE UPŘESNĚNO

Tadeáš Hlavinka (*1994)
Začínající novinář. Studuje magisterský obor Žurnalistika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Jeho dvě záliby, historie a psaní delších textů, se spojily na serveru Mediahub. Pro něj připravil sérii článků o osudech českých novinářů, kteří spolupracovali s nacistickým režimem. Tyto články slouží jako výchozí bod jeho první knihy. Kromě historie se zajímá také o kulturu a občas o ní píše.